Rozwiązanie, które w dobie intensywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii cieszy się nieustannie rosnącą popularnością i którego wybór to bardzo dobra, przyszłościowa inwestycja. Powietrzne pompy ciepła to typ instalacji na coraz szerszą skalę wykorzystywanej do zapewnienia właściwej temperatury wody użytkowej oraz tej znajdującej się w obiegu instalacji centralnego ogrzewania w budynkach wolnostojących. Zalety stosowania powietrznych pomp ciepła Jest to rozwiązanie wyróżniające się licznymi zaletami, wynikającymi z tego, że bazuje na pozyskiwanej z powietrza energii.
System ten:

  • nie wymaga przeprowadzania kosztownych badań geologicznych przed przystąpieniem do realizacji prac,
  • nie wymaga wykonania skomplikowanych prac budowlanych, takich jak odwierty lub osadzanie rur w wykopach – to przekłada się na obniżenie kosztów wykonania całego systemu.
  • astosowany w domu jednorodzinnym pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności związanych z jego eksploatacją – pompa ciepła pozwala na podgrzanie wody użytkowej do temperatury 60oC,
  • jest ekologiczny – urządzenia te korzystają bowiem z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko (w procesie ogrzewania nie jest wytwarzany szkodliwy tlenek węgla),
  • jest ekonomiczny – stanowi inwestycję, która szybko się zwraca, a jego eksploatacja nie wiąże się z
    koniecznością ponoszenia dużych kosztów.

Ponadto, istnieje możliwość zamontowania pompy ciepła w niemal każdym domu, dlatego jest to rozwiązanie idealne w przypadku dowolnego budynku. Rozmiary oraz umiejscowienie instalacji nie należą do kłopotliwych i nie zawłaszczają dużej przestrzeni. Ponadto, dzięki swojej wysokiej wydajności, pompy ciepła są w stanie dostarczyć energię do CWU w ilości odpowiadającej potrzebom wszystkich mieszkańców.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Zadaniem pompy ciepła jest pozyskanie energii z powietrza, a procesy zachodzące w instalacji opierają się na zasadach termodynamiki. Ze źródła zewnętrznego pozyskiwane jest ciepło, które oddawane jest po sprężeniu do instalacji grzewczej. Specyfika działania instalacji sprawia, że swoje zadanie spełnia bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. W zależności od specyfiki rozwiązania (powietrze-powietrze lub powietrze-woda), pompa ciepła może działać podobnie jak klimatyzator, ogrzewając powietrze w pomieszczeniach. Bardzo chętnie wybierana jest do ogrzewania wody użytkowej (CWU) – przeznaczonej do zmywania i kąpieli oraz tej krążącej w układzie centralnym.

Najlepszy wybór

Oferowane powietrzne pompy ciepła pochodzą od najlepszych w branży producentów, a ich zakup to bardzo dobra inwestycja, która dość szybko się zwraca. Są w stanie skutecznie ogrzać powietrze korzystając z alternatywnych źródeł energii. Dodatkowo, ich działanie nie polega na wykorzystaniu procesów spalania (jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych). Tym samym, nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Znacznie odciążają budżet i wpływają na energooszczędność oraz samowystarczalność całego budynku.